Dobór rozmiaru orynnowania
W projektach domów z reguły podawane są podstawowe wymiary orynnowania i miejsca zamontowania rur spustowych. Jeśli nie mamy takich informacji, to do domu o nieskomplikowanym kształcie dachu przekrój i długość rynien oraz liczbę rur spustowych możemy dobrać samodzielnie. Jeśli dach ma dużo załamań, należy poprosić o pomoc dekarza lub doradcę z firmy rynnowej.
By precyzyjnie dobrać rozmiar orynnowania, bierze się pod uwagę tzw. efektywną powierzchnię dachu (EPD). W dachach płaskich odpowiada ona powierzchni połaci dachowej, natomiast w dachach spadzistych (rysunek obok) wylicza się ją ze wzoru: EPD = (b+c/2) × l, gdzie: b - połowa szerokości dachu c - wysokość dachu w kalenicy l - długość dachu.
Analiza otrzymanych wyników
Wynik obliczeń porównuje się z wydajnościami systemów rynnowych dostępnych na rynku (producenci podają w katalogach tabele informujące, jaką powierzchnię może odwodnić dana rynna) i wybiera odpowiedni rozmiar orynnowania. Ważne jest, aby w jego doborze wziąć pod uwagę miejsce w jakim przewidziany jest spust, czyli miejsce w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej. Najlepszy rezultat osiągany jest przy centralnym usytuowaniu spustu, a więc na środku systemu rynnowego. Rura umieszczona na środku długości dachu (ściany) może przyjąć dwa razy więcej wody niż rura na końcu ściany. Ponadto gdy spust zamontujemy jest na środku długości rynny, to niebezpieczeństwo przelania się wody przez jej krawędź będzie mniejsza, niż gdyby rura spustowa znajdowała się na końcu rynny. Odpowiednią średnicę rur spustowych dobiera się z katalogów.
Warto jednak pamiętać, że przy φ < 100 mm rury łatwiej zamarzają. Przekrój rynien natomiast określa się, przyjmując, że 1 m2 rzutu poziomego odwodnionej połaci wymaga 0,8-1 cm2 przekroju rynny. Przy montażu należy przestrzegać podstawowej zasady: odpływ powinien znajdować się w najniższym punkcie orynnowania, tak by woda swobodnie do niego spływała.
(Fotografia tytułowa: Plannja)
Najczęściej komentowane