Już na etapie projektowania muszą być uwzględnione wszystkie rozwiązania, które pozwolą na wybudowanie domu energooszczędnego, który uzyska wysoką klasę energetyczną. Wśród tych rozwiązań powinny znaleźć się takie instalacje jak: kolektory słoneczne, czy pompa ciepła. Podstawowym elementem gwarantującym największe zyski energetyczne jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Pierwszym krokiem w projektowaniu domu energooszczędnego jest wybór odpowiedniej działki pod budowę. Zorientowanie bryły budynku w kierunku południowym pozwoli wykorzystać energię słoneczną, zaś odpowiednie rozmieszczenie naturalnej roślinności to osłona przed wiatrem w czasie zimy i ochrona przed przegrzewaniem latem.
Bryła domu energooszczędnego powinna być jak najbardziej zwarta. Chodzi o to, aby uzyskać jak najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych (łącznie z podłogą na gruncie) do kubatury ogrzewanej części budynku, czyli jak najmniejszą powierzchnię, przez którą będzie uciekało ciepło zużywane do ogrzewania domu.
Zastosowanie zwartej bryły domu w połączeniu z buforowym układem pomieszczeń w budynku energooszczędnym może przynieść 10-15% oszczędności energii i pieniędzy. Opłaca się zatem zrezygnować z uatrakcyjniania architektury domu energooszczędnego podcieniami, wykuszami czy lukarnami.
Prosta i zwarta bryła to mniejsze straty ciepła i niższe koszty eksploatacji domu. Należy tak usytuować pomieszczenia, by od północy znalazły się jedynie te o funkcji pomocniczej - na przykład schowki, garderoba, pomieszczenie techniczne czy garaż. Przeszklenia od strony południowej zmniejszą zapotrzebowanie na energią do ogrzewania i oświetlenia. Dlatego więc projekty domów energooszczędnnych muszą uwzględniać pasywne zyski z energii słonecznej.
Dom energooszczędny powinien być wybudowany na planie prostokąta, z prostym, dwuspadowym lub najlepiej jednospadowym dachem, bez wykuszy, lukarn i balkonów, które zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych. W projekcie dachu należy uwzględniać rozmieszczenie kolektorów słonecznych.
Projekty domów energooszczędnych muszą zawierać ściśle określone parametry energetyczne. Ważna jest odpowiednia izolacje termiczne przegród zewnętrznych oraz eliminacja mostków cieplnych. Okna i drzwi muszą być umieszczone w warstwie termoizolacji, a nie na krawędzi muru nośnego.
Odpowiedni projekt domu energooszczędnego powinien zawierać nie tylko powyższe rozwiązania, ale także wskazywać materiały budowlane, jakich powinniśmy użyć do budowy domu.
Dom energooszczędny można zbudować w każdej technologii, jednak najbardziej efektywne wykorzystanie biernych zysków ciepła ma miejsce w tradycyjnej, murowanej technologi ścian budynku. Energia słoneczna jest akumulowana w konstrukcji budynku w ciągu dnia, a oddawana w nocy. Zaletą takiej technologii jest to, że budynki nie nagrzewają się intensywnie w ciągu lata.
Najczęściej komentowane