Jeśli jesteśmy zwolennikami okien przypominających obrazy, a więc pozbawionych podziałów, musimy pamiętać, że otwarcie nawet niewielkiego okna jednoskrzydłowego np. o szerokości 100 cm jest bardziej kłopotliwe i wymaga więcej miejsca, niż manipulowanie dwoma skrzydłami szerokości 50 cm.
Konstrukcję dużych okien dwuskrzydłowych warto wzmocnić za pomocą pionowego słupka pośrodku otworu okiennego lub poprzeczek, nazywanych też ślemieniami.
|
Okno dwuskrzydłowe wzmocnione słupkiem (fot.Drutex) |
Pozbawione jakichkolwiek podziałów wysokie okno od podłogi po sufit będzie doskonałe do podziwiania widoków, ale zupełnie niepraktyczne jako ewentualne wyjście do ogrodu.
Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem okaże się podzielenie dużego przeszklenia na mniejsze segmenty. Dobrze sprawdzają się w takich miejscach przesuwne drzwi na taras. Są wprawdzie droższe, ale znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu, niż skrzydła rozwierane .
Wśród okien fasadowych najwygodniejsze w obsłudze są te wyposażone w mechanizm rozwieralnouchylny. Ich skrzydło można bowiem otworzyć na bok lub tylko uchylić w górnej części. Bardzo praktyczne, choć na razie niezbyt popularne, są okna wyposażone w zawiasy nożycowe.
Rozwiązanie takie umożliwia rozwarcie skrzydła z jednoczesnym przesunięciem go wzdłuż ościeżnicy. Ułatwia to chociażby umycie szyby zewnętrznej.
Cechą okna połaciowego, montowanego w dachu, musi być przede wszystkim łatwa dostępność. Uchwyt otwierający mocowany jest w nich przeważnie w górnej krawędzi ramy, dlatego też nie powinna ona znajdować się wyżej niż 190 cm od podłogi. Taki usytuowanie gwarantuje ponadto, że przez okno dachowe będzie można zobaczyć coś więcej niż błękit nieba.
Większość okien połaciowych wyposażona jest w zawiasy obrotowe, dzięki którym skrzydło obraca się wokół poziomej osi w połowie lub 2/3 wysokości okna. Spotyka się ponadto: mechanizm obrotowo-klapowy (można skrzydło obrócić lub odchylić do góry), a także okna przesuwne oraz otwierane na bok (tzw. wyłazy dachowe).
(Fotografia tytułowa: Drutex)
Najczęściej komentowane