Nowoczesne rozwiązania w budownictwie
Innowacje w branży budowlanej dotyczą trzech płaszczyzn - energooszczędności, ekologii oraz chemii budowlanej. Dążenie do oszczędności energii wiąże się z ograniczaniem utraty ciepła z budynku, dzięki czemu zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jest bardzo małe. Najbardziej energooszczędne są domy pasywne, wykorzystujące biernie energię pochodzącą z promieniowania słonecznego dzięki zachowaniu bardzo wysokich parametrów izolacyjnych przegród zewnętrznych oraz zastosowaniu aerożeli i innych rozwiązań mających na celu zmniejszenie utraty ciepła podczas eksploatacji. Szacuje się, że zapotrzebowanie na energię domu pasywnego jest około ośmiokrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych metod. Oszczędzanie energii związane jest z trendem ekologicznym w budownictwie, który nabrał znaczenia w latach siedemdziesiątych XX wieku w wyniku kryzysu naftowego. Wtedy zaczęto się zastanawiać nad wpływem budownictwa na środowisko naturalne, szukać alternatywnych źródeł energii (wykorzystywane dziś na coraz większą skalę kolektory słoneczne) oraz konstruować budynki energooszczędne. Dane Komisji Europejskiej wskazują, że przedsiębiorstwa budowlane zużywają około 42% produkowanej energii, a wytwarzają 35% gazów cieplarnianych rocznie.Czynnikiem mającym bardzo duży wpływ na innowacyjność jest także chemia budowlana, dzięki której możliwe jest tworzenie rewolucyjnych rozwiązań dla budownictwa w postaci solidnych materiałów dostosowanych do potrzeb współczesnych trendów i oczekiwań klientów. Wiodącą marką w tym obszarze jest PCI należąca do firmy BASF. Marka ta stawia na rozwój nowych technologii i ich praktyczne zastosowanie.
Innowacyjne budownictwo a ekologia
Innowacje ekologiczne są bardzo istotne w nowoczesnym budownictwie. Związane są z przyjętą w krajach Unii Europejskiej koncepcją budownictwa zrównoważonego koncentrującą się wokół ograniczenia konsumpcji energii (dyrektywa 2002/91/EC), emisji dwutlenku węgla do atmosfery, poziomu hałasu (dyrektywa 2002/49/WE) oraz odpadów poprzez recycling i regenerację (dyrektywa 2006/12/WE). W Polsce przyjęta została Nowa Polityka Ekologiczna Państwa, która zakłada między innymi unowocześnienie systemów grzewczych, zmniejszenie strat w sieciach wodociągowych, oszczędzanie wody, ocieplanie budynków, segregację śmieci, odzyskiwanie surowców, wykorzystanie ciepła z odpadów. Innym polskim dokumentem regulującym zasady koncepcji zrównoważonego budownictwa są Założenia Polityki Energetycznej Polski do 2020 roku. Ta prognoza rozwoju zakłada wprowadzenie na rynek wybranych produktów ekoinnowacyjnych, wsparcie badań naukowych mających na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego, poprawę konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw budowlanych oraz ochronę środowiska.Innowacyjność w polskim budownictwie
W ostatnich latach polskie budownictwo staje się coraz bardziej innowacyjne, a tym samym - konkurencyjne. Systematycznie zacieśnia się współpraca pomiędzy naukowcami a biznesem i instytucjami wspierającymi rozwój, dzięki czemu na polskim rynku pojawiają się nowatorskie rozwiązania wpisujące się w koncepcję zrównoważonego budownictwa. Przykładem takiego partnerstwa jest między innymi Instytut Badań Techniki Budowlanej, w którym powstają nowoczesne projekty oparte na ekoinnowacjach, które są wdrażane przez polski biznes. Modernizacjom w budownictwie sprzyja także państwowy budżet, z którego rocznie wydaje się na naukę 0,7% PKB, czyli około 4 miliardów dolarów. Systematycznie rośnie również nakład finansowy biznesu na tę gałąź gospodarki. Przy przedsiębiorstwach dostarczających produkty dla budownictwa coraz częściej powstają ośrodki badawcze pracujące nad ekoinnowacjami.Zmiany w polskim budownictwie zostały zainicjonowane nie tylko na skutek obowiązujących nas unijnych dyrektyw, lecz są też przejawem dbałości o środowisko naturalne i dowodem na konkurencyjność polskiej gospodarki, co znajduje odzwierciedlenie w badaniach, choćby w przytoczonym raporcie Instytutu CEED.
Postęp technologiczny w znaczący sposób wspiera innowacyjne budownictwo. Dzięki temu przemysł ten staje się coraz bardziej ekologiczny, czyli przyjazny nie tylko dla środowiska, ale także człowieka. Duży wpływ na ten stan rzeczy mają badania prowadzone nad nowoczesnymi rozwiązaniami.
Najczęściej komentowane