Przekrój murłaty jest kwadratowy i wynosi zazwyczaj 10x10 - 15x15 cm. Murłaty mocuje się do ścianek kolankowych za pomocą osadzonych w nich wcześniej kotew z nagwintowanymi końcówkami.
Odstęp między kotwami powinien wynosić około 1,5 m; rozmieszczając je, trzeba zwracać uwagę, aby nie wypadły w osi krokwi. Przed ułożeniem murłaty górną płaszczyznę ścianki kolankowej trzeba wyrównać i wypoziomować, a następnie ułożyć na niej izolację przeciwwilgociową z dwóch warstw papy podkładowej, która będzie chronić drewno przed podciąganiem wilgoci z muru. Murłata powinna być ułożona równolegle do krawędzi ściany.
Pod nakrętki mocujące murłatę podkłada się podkładki stalowe dużej średnicy. Ścianka kolankowa jest zazwyczaj znacznie dłuższa niż długość dostępnych belek drewnianych, dlatego trzeba ją łaczyć na długości.
W połączenie, uformowane na zakład, wbija się gwoździe lub klamrę ciesielską. Łączniki metalowe warto zabezpieczyć farbą antykorozyjną.
Jeśli okap dachowy nie będzie osłonięty od spodu podbitką, po zamocowaniu murłat i oparciu na nich krokwi, trzeba domurować od zewnątrz cienką ściankę zasłaniającą murłaty do wysokości górnej powierzchni krokwi.