Zasady urządzania kuchni
Odświeżając lub projektując od nowa swoją kuchnię, warto postawić na kilka zasad, dzięki którym nigdy nie stanie się ona niemodna i zawsze będzie wyglądać dobrze. Jeżeli zaplanujesz sobie, jak powinien wyglądać proces, unikniesz niepowodzenia. Często brak ustalonego z góry planu i niezdecydowanie przyczyniają się do przedłużenia całego procesu zmian.
Oto podstawowe zasady, jakimi warto się kierować:
- utrzymanie konsekwencji kolorystycznej (patrząc na meble do kuchni oraz odpowiednio dobrane dodatki),
- prostota i uniwersalność kształtów, wybór solidnych materiałów,
- neutralne kolory, które z łatwością można przełamać kontrastowymi elementami,
- ponadczasowe wzornictwo, które daje dużą różnicę.
Funkcjonalna kuchnia na pierwszym miejscu
Każda, nawet najprostsza przemiana, powinna zostać przeprowadzona tak, by służyć funkcjonalności. Kuchnia ma bowiem być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim - maksymalnie użyteczna. Jeżeli w ramach metamorfozy planujesz zmienić zabudowę kuchni, warto pamiętać o zasadzie tzw. trójkąta roboczego.
Polega ona na wyznaczeniu odpowiedniej przestrzeni dla strefy gotowania, strefy przechowywania oraz strefy czystości. Odległości pomiędzy tymi strefami powinny umożliwiać szybkie i sprawne przemieszczanie się oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni. Właściwe rozlokowanie mebli oraz sprzętu AGD wymaga dokładnego przemyślenia i rozplanowania.
Jeśli jednak twój budżet nie pozwala nam na wymianę całego wyposażenia kuchni, warto postawić na funkcjonalne akcesoria. Zainwestowanie w drobiazgi - takie, jak np. systemy cargo, obrotowe kosze do szafek narożnych czy relingi do przechowywania - nie tylko zwiększy użyteczność kuchni, ale wprowadzi w niej także ład i porządek.
Uniwersalna aranżacja wnętrza
Każdy producent mebli kuchennych z jednej strony stawia na klasykę, a z drugiej - podąża za bieżącymi trendami. Gdy twoja kuchnia ma już kilka lat i nie została zaprojektowana z myślą o wspomnianych wcześniej zasadach, istnieje spore prawdopodobieństwo, że po prostu wyszła z mody. Jeśli w ramach odświeżenia kuchni planujesz wymienić wyposażenie - warto postawić np. na meble kuchenne od IKEA: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/categories/departments/kitchen/.
Dają one szereg możliwości zagospodarowania przestrzeni w funkcjonalny sposób (niezależnie od jej wielkości), są na każdą kieszeń i dostępne natychmiast. Wystarczy dokładnie wymierzyć pomieszczenie, przygotować projekt zabudowy, a następnie kupić kuchnię naszych marzeń.
Kiedy zakup nowych mebli nie wchodzi w grę, postaw na odświeżenie tych, które posiadasz. Przyda się odpowiednia farba lub specjalna okleina. Pamiętaj, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli więc twoja kuchnia nie jest zbyt duża, zainwestuj w ponadczasową biel, którą urozmaicisz kolorowymi dodatkami. Na rynku dostępne są m.in. naklejki w folkowe czy rustykalne wzory, które mogą ozdobić fronty naszych mebli.
Biorąc się za malowanie, możesz od razu odświeżyć ściany. Najnowszym trendem jest wykorzystywanie w kuchniach farby tablicowej. Kiedy dojdziesz do wniosku, że metamorfozę powinna przejść także kuchenna podłoga, masz dwie możliwości. Pierwszą jest jej wymiana, która oznacza remont i spore koszty. Drugą jest odpowiednia farba, dzięki której przemalujesz zarówno płytki, jak i fugi, uzyskując zupełnie nowy wystrój pomieszczenia.
Dodatki kuchenne robią różnicę
Nie od dziś wiadomo, że największy wpływ na ogólny efekt mają detale. Odświeżenie kuchni może więc polegać także na zawieszeniu nowych obrazów lub tablic magnetycznych, gdzie znajdą się np. pamiątki z podróży. Niewielkim wysiłkiem będzie dodanie półek, na których wyeksponujesz nowe rośliny, ciekawym rozwiązaniem są też miniszklarnie. Możesz również wymienić kolor wszystkich kuchennych akcesoriów: od ręczników i ściereczek, aż po przybory do gotowania.
Niewielką, ale zauważalną zmianą będzie wymiana oświetlenia. Kontrastowe kolory i fantazyjne kształty lamp z pewnością dodadzą wnętrzu charakteru. Warto przy okazji pomyśleć o dodatkowym podświetleniu blatu lub zamontowaniu efektownych taśm LED. Na ostateczny efekty wpłyną też drobne gadżety. Odświeżone meble wykończ nowymi uchwytami. Plastikowy pojemnik na mydło wymień na elegancki dozownik. Przyprawy przełóż do zgrabnych pojemników, które równo ułożysz w nablatowym przyborniku. Dzięki takim drobiazgom twoja kuchnia może się diametralnie zmienić.
Najczęściej komentowane