Najprostszy w budowie, a jednocześnie bardzo funkcjonalny pod względem użytkowania jest dach dwuspadowy. Przestrzeń poddaszabędzie pod nim tym większa, im wyższa będzie ścianka kolankowa. Pomieszczenia łatwo jest natomiast doświetlić za pomocą okien połaciowych. Można także urozmaicić dach dwuspadowy lukarnami. Jeśli bryła budynku jest zwarta, a pokoje na poddaszu niewielkie, można również wybrać inne rozwiązanie. Polega ono na całkowietej rezygnacji z okien w połaci i maksymalnym wykorzystaniu tych, które znajdują się w ścianach szczytowych.
Najkorzystniejsze i najbardziej równomierne oświetlenie zapewni jednak połączenie obu rodzajów okien. Dodatkową zaletą dachu dwuspadowego jest brak wklęsłych miejsc w połaci (śnieg nie ma gdzie zalegać), a także niewielka ilość obróbek blacharskich (zmniejszone ryzyko przecieków).
Dach naczółkowy jest wariantem dachu dwuspadowego urozmaiconym ściętymi skrajami kalenicy (tzw. naczółkami). Poza nieznacznym skomplikowaniem konstrukcji nie różni się od poprzedniego rozwiązania ani sposobem wykonania, ani walorami użytkowymi.
Dach kopertowy (czterospadowy z kalenicą) również nie należy do konstrukcji skomplikowanych. Na poddaszu jest już jednak znacznie mniej miejsca, a najbardziej wartościowa przestrzeń (o największej wysokości) mieści się pośrodku obrysu domu, pod linią kalenicy.
Konstrukcja dachu kopertowego wymusza montaż okien dachowych albo lukarn (nie ma bowiem ścian szczytowych). Ze względu na większą, niż w dachu dwuspadowym, powierzchnią połaci, nieco wyższe będą również koszty konstruckji i pokrycia dachowego. Dachy kopertowe najlepiej prezentują się na budynkach parterowych.
Dach namiotowy (czterospadowy bez kalenicy) to uproszczony wariant dachu kopertoweg, który oferuje jeszcze mniej miejsca pod skosami. Obecnie stosowany jest dosyć rzadko, gdyż łączy mankamenty dachu kopertowego z dość dyskusyjną urodą. znacznie częściej stosuje się go jako przekrycie wolno stojących garaży lub budynków gospodarczych .
Orginalną odmianą dachu stromego jest dach mansardowy. To przekrycie ma wyrazisty charakter i najlepiej komponuje się ze stylizowaną elewacją, ozdobioną np. portalem i obwódkami wokół drzwi oraz okien.
Dach mansardowy może być dwu- lub czterospadowy. Połacie mansardy są załamane: dolna jest zwykle bardzo stroma (bliska pionu), górna ma znacznie mniejszy spadek. Dzięki takiemu rozwiązaniu poddasze jest przestronne i nie ma kłopotu z jego umeblowaniem. W dolnej połaci, która od wewnątrz wygląda jak lekko nachylona ściana, można zamontować zwykłe okna fasadowe.
Dach półszczytowy to konstrukcja o podgórskim rodowodzie. Miejsca jest pod nim tyle, co pod dachem dwuspadowym z niską ścianką kolankową.
Dachy jednospadowe (pulpitowe) spotyka się obecnie bardzo rzadko. Z reguły wykonane są z niewielkim spadkiem, dlatego należy je zaliczyć do dachów płaskich. Pokrywa się nimi zabudowania gospodarcze, a także budynki mieszkalne z pełnym piętrem.
Najczęściej komentowane