Grubość i liczbę szyb, szerokość komory między nimi, a także rodzaj gazu w komorach pomiędzy szybami można odczytać z oznaczenia kodowego w dokumentacji okna. Zapis 4–16–4 argon oznacza dwie szyby grubości 4 mm, pomiędzy którymi jest komora o szerokości 16 mm z argonem. Producenci okien poprawiają ich izolacyjność cieplną dodając trzecią szybę i zastępując argon cięższym kryptonem.
Ponadto zamiast standardowej aluminiowej ramki międzyszybowej wykonują tzw. ciepłą, z kompozytu z włóknem węglowym.
Większość sprzedawców w standardzie oferuje okna dwuszybowe o współczynniku przenikania ciepła U = 1,3 W/(m2•K). Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to maksymalna dopuszczalna wartość. Modele trzyszybowe mogą mieć U = 0,7. Takie okna będą jednak uzasadnioną inwestycją tylko w budynkach o wysokim standardzie energetycznym, w których zarówno przegrody jak i instalacje spełniają wymogi minimalnego zużycia energii.
W typowym domu - takie okna nie spowodują zasadniczych oszczędności energii, a zwiększą cenę stolarki nawet o 30–50%, co w dużym budynku możne oznaczać sporą sumę pieniędzy. Do wyboru i analizy parametrów warto więc podejść z głową i kalkulatorem. Tym bardziej, że nie zawsze informacje na temat współczynnika U są podawane jednoznacznie. Czasem producenci podkreślają wysokość współczynnika przenikania ciepła samych szyb, bo ta wartość jest niższa niż dla całego okna. Dobrze jest o tym pamiętać, przeglądając oferty.
Ponadto w dokumentacji dołączonej do okien często podawana jest wartość U dla tzw. okna referencyjnego o konkretnych wymiarach. Może się zatem okazać, że okna przez nas zamówione, o innych wymiarach, będą miały U o wartości nieco różniącej się od tej wyznaczonej dla okna referencyjnego. Niestety nie będziemy w stanie tego sprawdzić.
Najczęściej komentowane