Zamknięte w porach, szczelinach i pustkach materiałów ociepleniowych, tworzy doskonałą, trudną do przeniknięcia barierę. Budowlane materiały izolacyjne są więc: lekkie, spienione, porowate lub włókniste, tak aby ich struktura mogła uwięzić jak najwięcej powietrza. Zdawać by się mogło, że wystarczy wybrać taki materiał, w którym stosunek objętości zamkniętego w nim powietrza do całkowitej objętości jest najbardziej korzystny, a problem będzie rozwiązany. Niestety nie jest to takie proste rozwiązanie. Termoizolacje budowlane muszą sprostać o wiele bardziej złożonym zadaniom.
Doskonały materiał izolacyjny "do wszystkiego" po prostu nie istnieje. Każdy z tych dostępnych na rynku ma swoją specyfikację i sprawdza się najlepiej w nieco innych warunkach. Tam, gdzie ocieplenie musi przenosić obciążenia, zachowując jednocześnie sztywność, stosuje się twarde płyty izolacyjne.
Płyty miękkie i sprężyste sprawdzą się w miejscach, gdzie ocieplenie musi sczelnie wypełniać wolną przestrzeń (np. pomiędzy krokwiami dachowymi). Trudno dostępne elementy najłatwiej można ocieplić, wtryskując piankę lub wdmuchując w nie luźne włókna materiału izolacyjnego.
Jako izolację elementów o nieregularnych kształtach wykorzystuje się miękkie maty, dopasowujące się do podłoża. Tam, gdzie z różnych przyczyn grubość izolacjitrzeba ograniczyć, sprawdzają się najlepiej: maty, pianki oraz taśmy.
Ważnymi cechami decydującymi o użyciu danego materiału izolacyjnego są także: nasiąkliwość i ognioodporność. Przy gruncie oraz w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie koniecznie trzeba zastosować izolacje o znikomej nasiąkliwości, które łatwo wysychają, konstrukcje drewniane należy ocieplać materiałami niepalnymi.
Można przyjąć uogólnioną zasadę - tam, gdzie materiał izolacyjny będzie miał kontakt z gruntem lub betonowym podkładem - najlepiej sprawdzi się styropian lub polistyren ekstrudowany.
Do ocieplenia elementów drewnianych odpowiedniejsza będzie niepalna wełna mineralna. Od tej zasady możliwe są jednak pewne odstępstwa. Szczególnie, wówcza, gdy decydującym kryterium jest na przykład zapewnienie wysokiej paroprzepuszczalności lub izolacyjności akustycznej.
(Fotografia tytułowa: Ursa)
Najczęściej komentowane