Z reguły problemy z instalacją elektryczną kojarzą się z domami, które mają już swoje lata. Jednak takie problemy mogą pojawić się także w nowopowstałych domach. Co jest tego przyczyną i w jaki sposób można uniknąć takich problemów już na starcie w nowym domu?
Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z instalacją elektryczną w nowych domach?
Jak to zostało wyżej wspomniane, problemy z instalacją elektryczną najczęściej kojarzone są ze starymi budynkami, które lata świetności już dawno mają za sobą i o które nikt nie dba. Jednak różnego rodzaju problemy z instalacją elektryczną bardzo często pojawiają się w nowych domach. Z reguły jest to wynikiem zaniedbań w czasie prac wykonawczych i wykończeniowych, a także może wynikać ze złego rozplanowania instalacji elektrycznej już na etapie projektowania domu. Więcej na temat projektów domów nowoczesnych znajdziemy w artykule "Przyszłość należy do domów nowoczesnych".
Jako najczęściej występujące usterki instalacji elektrycznej w nowych domach można wymienić przede wszystkim:
- zbyt małą moc przyłączeniową - moc przyłączeniowa musi być bardzo dobrze określona już na etapie projektowania domu. Jest to bardzo ważne, gdyż od tego będzie zależała sprawność działania sieci oraz jej bezpieczeństwo. Obliczeń dokonuje się na podstawie tego, jakie urządzenia będą użytkowane na co dzień w domu. Najważniejsze jest uwzględnienie urządzeń o dużym poborze mocy, z których korzysta się bez przerwy lub bardzo często. Chodzi tutaj między innymi o kuchenki elektryczne, grzejniki zasilane prądem czy podgrzewacze wody;
- położenie przewodów o mniejszym przekroju niż ten określony w projekcie - jeżeli do stworzenia instalacji zostaną użyte przewody elektryczne o mniejszym przekroju niż uwzględnia to projekt, może dojść do pożaru instalacji elektrycznej;
- złe położenie przewodów elektrycznych - chodzi tutaj między innymi o kładzenie przewodów zbyt blisko źródeł ciepła np. grzejników czy kominka, ale także kładzenie ich w innych miejscach niż to przewiduje projekt (to może doprowadzić do tragedii w czasie remontów czy nawiercania ścian w celu przywieszenia obrazów czy półek);
- brak wykonania pomiarów po zakończonych pracach - po zakończeniu prac powinny być wykonane wszelkie pomiary, które pozwolą na ocenę stanu instalacji elektrycznej. Po wykonaniu pomiarów wykonawca powinien przekazać protokół inwestorowi.
W jaki sposób uniknąć problemów z instalacją elektryczną w nowych domach?
Jak widać, problemy z instalacją elektryczną w nowych domach mogą wynikać z dwóch rzeczy - źle opracowanego projektu domu, a także z błędów wykonawczych. Dlatego bardzo ważnym jest to, aby jeszcze przed rozpoczęciem prac przygotowawczych do budowy domu znaleźć sprawdzonego elektryka lub ekipę budowlaną, w której będzie specjalista z uprawnieniami elektrycznymi.
Z taką osobą można skonsultować wybór projektu domu. Projektów domów warto szukać również w sprawdzonych źródłach - biurach projektowych lub na stronach internetowych. Na takich stronach można znaleźć praktycznie wszelkiego rodzaju projekty domów, w tym na popularne ostatnio domy parterowe. Domoweklimaty.pl to przykład strony, na której można znaleźć nowoczesne i odpowiadające wszelkim normom projekty domów.
Najczęściej komentowane