Domy parterowe z poddaszem użytkowym są najpopularniejsze. Mają klasyczną bryłę ze stromym dachem, wiele osób ceni je choćby dla samego uroku pomieszczeń ze skosami na poddaszu. W takim domu zwykle wyraźnie rozdziela się dzienną strefę wspólną - salon, jadalnię, kuchnię na parterze, od strefy prywatnej, którą tworzą sypialnie na górnej kondygnacji.
Równocześnie jednak użytkowe poddasze nastręcza pewnych problemów.
Strop pomiędzy parterem i poddaszem musi zapewniać dobrą izolację akustyczną - inaczej podział na strefę dzienną i nocną staje się fikcją. Często zapomina się też o tym, że izolacyjność dźwiękową bardzo psują umieszczone w salonie schody na poddasze.
Trudniej wykonać izolację połaci dachu niż izolację stropu w domu parterowym lub piętrowym z poddaszem nieużytkowym. Skuteczna izolacja dachu, ze względu na swoją grubość, wymaga też przewymiarowania krokwi, w stosunku do wymagań konstrukcyjnych.
Pomieszczenia ze skosami trudniej jest wykończyć, a potem umeblować - są jednak urokliwe.
Doświetlając pomieszczenia na poddaszu musimy zastosować stosunkowo drogie okna połaciowe (dachowe) lub budowć lukarny - te jednak komplikują i podrażają konstrukcję dachu.
Dom piętrowy z nieużytkowym poddaszem pozwala wyeliminować problemy wynikające z konieczności przystosowania poddasza do zamieszkania.
Przede wszystkim łatwiej jest wykonać izolację cieplną, bo układa się ją na stropie. Dach może mieć mniejszy spadek i dowolną konstrukcję - w tym wypadku ilość miejsca na poddaszu nie ma dla nas znaczenia. Ponadto rezygnujemy z wykonania ścianki kolankowej.
Dom piętrowy wymaga wykonania dodatkowego stropu, ale pomiędzy piętrem i poddaszem możemy śmiało zdecydować się na lekki stropprefabrykowany, a nawet drewniany, będzie przecież głównie oparciem dla warstwy izolacji termicznej.
Kubatura ogrzewanej części domu nieco wzrośnie, ale z drugiej strony pomieszczenia wyższej kondygnacji będą bardziej ustawne i łatwiej będzie je doświetlić.
Nieużytkowe poddasze (strych) można wykorzystać np. do ułożenia instalacji wentylacyjnej.
Domy parterowe z nieużytkowym poddaszem są mniej popularne, choć ich budowa często okazuje się łatwiejsza i tańsza.
Decydując się na dom parterowy, trzeba być jednak konsekwentnym. Nie ma sensu wykonanie ciężkiego, betonowego stropu, wystarczy lekki, nawet drewniany. Podobnie niepotrzebnym zwiększaniem kosztów jest budowa ścianki kolankowej czy wykonanie dachu o kącie nachylenia większym niż 25-30°.
Izolację termiczną na stropie układa się bardzo łatwo, może ona mieć dowolnie dużą grubość.
Strop warto wykorzystać do ułożenia instalacji (wentylacyjnej, dystrybucji gorącego powietrza z kominka itd.), tym bardziej że ze strychu jest dostęp do wszystkich pomieszczeń.
W takim domu prawie nie wykonuje się prac na większych wysokościach, co znakomicie ułatwia i przyspiesza budowę. Poruszanie się po domu nie wymaga pokonywania schodów, co ma szczególne znaczenie dla dzieci i osób starszych.
Powierzchnia zabudowy jest większa niż w domu wielokondygnacyjnym, jednak ma to rozstrzygające znaczenie tylko na bardzo małych działkach. Natomiast powierzchnia ścian zewnętrznych nie wzrasta aż tak bardzo.
W domu parterowym trzeba się liczyć z tym, że wentylacja grawitacyjna może być szczególnie mało wydajna, bo kominy z kanałami wentylacyjnymi są bardzo niskie.
(Fotografia tytułowa: Tyberiusz, Domena)
Najczęściej komentowane