Podkład
Dawniej dachówki układało się na pokrytym papą sztywnym poszyciu z desek, obecnie częściej układa się je na ruszcie z łat i kontrłat, umieszczając pod nimi jedynie membranę dachową. Przekrój łat zależy od ich obciążenia i odległości między krokwiami: zwykle są to przekroje 40 × 50 mm lub 50 × 60 mm. Łaty montuje się w rozstawie zalecanym przez producenta dachówek i dostosowanym do kąta nachylenia połaci dachowej - przeciętnie rozstaw ten wynosi 30-35 cm. Pod dachówki układane na fragmentach dachu o mniejszym nachyleniu, na przykład na lukarnie, trzeba stosować pełne deskowanie pokryte papą i dopiero do niego przybić ołacenie.
Zakup
Dachówki kupuje się na sztuki, dlatego producenci często podają ich zużycie na jeden metr kwadratowy pokrycia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dachówki układa się z zakładem zależnym od kąta nachylenia dachu: na dachach o mniejszym nachyleniu zakład powinien być szerszy, co powoduje zwiększone zużycie dachówek w stosunku do liczby podawanej przez producenta. Szerokość połaci dachowej powinna być wielokrotnością szerokości ułożonej dachówki, tak by dachówek nie trzeba było przycinać. Liczbę potrzebnych dachówek ustala się na podstawie rzutu dachu z góry i jego powierzchni, według których oblicza się, ile potrzeba dachówek skrajnych (lewych i prawych), gąsiorów i innych elementów uzupełniających. Wyliczenia takie bezpłatnie wykonuje handlowiec w punkcie sprzedaży i przedstawia klientowi kosztorys.
Na dachówki czeka się zwykle od 7 do 14 dni. Transport materiału na miejsce budowy najczęściej wliczony jest w cenę. Jeśli zamierzamy pokryć dachówką stary dom i nie mamy rzutu dachu (nie znamy jego dokładnych wymiarów), wówczas sprzedawca wysyła dekarza, który mierzy dach, sporządza rysunki i na tej podstawie firma wylicza potrzebną ilość dachówek. Zwykle wizyta dekarza na miejscu jest wliczona w cenę materiału, ale niektóre firmy, chcąc zabezpieczyć się przed rezygnacją z zakupu u nich materiału, mogą pobierać opłaty.
Układanie
Dachówki układa się poziomymi rzędami, zaczynając od okapu. Utrzymują się na dachu pod własnym ciężarem, dlatego w zasadzie nie wymagają żadnego mocowania - przybijania wymagają jedynie dachówki skrajne, aby nie zostały poderwane przez wiatr. W odpowiednich miejscach pokrycia powinno się wstawiać dachówki przeznaczone do wyprowadzania nad dach takich elementów, jak wywiewka kanalizacyjna, antena czy wsporniki pod ławę kominiarską. Akcesoria te trudno zastąpić innym elementami, więc lepiej tego nie próbować. Kosztem wyglądu pokrycia można natomiast nieco zaoszczędzić, jeśli drogie dachóweki szczytowe zastąpi się obróbką blacharską. Na kalenicy układa się profilowane gąsiory mocowane zaczepami do wsporników przybitych do krokwi. Pod gąsiorami trzeba umieścić taśmę grzebieniową, która umożliwi wentylację przestrzeni pod dachem.
(Fotografia tytułowa: Pruszyński)
Najczęściej komentowane