Połać. Pod pokrycie to trzeba ułożyć ruszt z kontrłat i łat. Rozstaw łat powinien wynosić od kilkunastu do 40 cm (czasem więcej). Blachę układa się w kierunku odwrotnym niż w innych pokryciach dachowych, zaczyna się bowiem od rzędu pod kalenicą, a następne rzędy paneli wsuwane są pod te leżące wyżej. Po ułożeniu kilku rzędów blachy przybija się ją do łat specjalnymi gwoździami „od czoła"; producenci zalecają zabezpieczanie gwoździ klejem i posypką.
Należy zwracać uwagę na zachowanie wzajemnego przesunięcia arkuszy blachy w kolejnych rzędach, żeby zakłady pionowe nie były nigdzie widoczne. Rząd pod gąsiorem montuje się zazwyczaj nieco później, np. przed montażem gąsiorów. Na kalenicę zakłada się gąsiory i przybija gwoździami do łat kalenicowych. Trzyosobowa ekipa dekarzy może pokryć blachodachówką nawet 70-100 m2 prostego dachu dziennie.
Kosze wykonuje się z blachy(najczęściej powlekanej) |
Kosze. Można je pokryć obróbkami z blachy (najlepiej powlekanej) lub zastosować gotowe elementy zwane koszami. Kosz powinien leżeć na kontrłatach, zamocowany klamerkami do łat. Odstęp między krawędziami paneli po obu stronach kosza nie powinien być mniejszy niż 10 cm: panele nie mogą się stykać. Panele w koszach podgina się do dołu lub docina bez podgięcia, ale z wykorzystaniem uszczelki koszowej.
Komin. Panele przylegające do komina odgina się na szerokość około 5 cm do góry, a następnie nakłada się obróbkę przyścienną i mocuje ją do ściany. Obróbka może być elementem gotowym, ale można ją wykonać własnoręcznie z blachy powlekanej. Tuż za kominem nie powinno być połączeń paneli.
Można wykorzystać też gotowe elementy (fot. Ahi Roofing) |
Najczęściej komentowane