Materiały użyte do jego wykonania powinny być zatem odporne na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Do wykańczania cokołowej części ścian zewnętrznych zastosować można:
Płytki klinkierowe lub silikatowe. Imitują mur z cegieł klinkierowych lub silikatowych.Płytek klinkierowych - w przeciwieństwie do silikatowych - nie trzeba zabezpieczać środkiem hydrofobizującym, ponieważ są nienasiąkliwe.
Płytki i płyty kamienne. Na cokoły najczęściej stosuje się wapienie i piaskowce, choć zdarzają się cokoły z granitu i marmuru. Wapienie i piaskowce wymagają zabezpieczania środkiem hydrofobizującym.
Płytki lastrykowe. Składają się z dwóch warstw - z betonu zwykłego, stanowiącej konstrukcję nośną, i ozdobnej - z betonu ze szlachetnym kruszywem: marmurowym, granitowym bądź bazaltowym. Płytki lastrykowe dobrze jest zabezpieczyć środkiem hydrofobizującym.
Sztuczny kamień. Są to płytki z betonu z dodatkami uszlachetniającymi i wypełniaczami, dzięki którym są mrozoodporne i mają wygląd kamienia naturalnego. Okładzina ze sztucznego kamienia wymaga spoinowania; można zabezpieczyć ją środkiem hydrofobizującym.
Płytki żywiczne. Imitują cegłę klinkierową lub piaskowiec. Są cienkie - zaledwie 3-milimetrowe i elastyczne, dlatego można nimi pokrywać nawet powierzchnie łukowe i zaginać je na narożnikach ściany. Nie wymagają zabezpieczania środkiem hydrofobizującym.
Tynk mozaikowy. Zawiera drobne kruszywo średnicy od 0,8 do 3 mm i po ułożeniu przypomina tynk płukany. Nie należy nakładać go na tynki wapienne, ciepłochronne oraz podłoża z tworzyw sztucznych. Nie wymaga zabezpieczania środkiem hydrofobizującym.
Fotografia tytułowa: Farby Kabe
Najczęściej komentowane