O rodzaju konstrukcji dachowej decyduje planowany kształt dachu, ale także wymiary zewnętrzne budynku. Najpopularniejsze więźby krokwiowo-jętkowe stosuje się w domach o szerokości nie większej, niż 9 m. W budynkach szerszych (do 12 m), konstrukcja krokwiowo-jętkowa wymaga wzmocnienia płatwiami opartymi na słupach lub wewnętrznych ścianach nośnych - wtedy konstrukcję taką nazywa się płatwiową.
Płatwie bywają też niezbędne w dachach o mniejszej rozpiętości, ale o niewielkim nachyleniu połaci. Przy rozpiętości przekraczającej 12 m wykonuje się więźbę płatwiowo-kleszczową, w której krokwie połączone są ze słupami nośnymi za pomocą poziomych elementów usztywniających.
Krokiew i murłata |
Murłata - drewniana belka, która daje oparcie krokwiom; jej zadaniem jest przeniesienie obciążenia z dachu na ścianki kolankowe. Z tego też powodu należy ją solidnie zakotwić w wieńcu opasującym te ścianki. Najczęściej murłata ma przekrój kwadratowy o wymiarach 10x10 lub 14x14 cm.
Krokwie - tworzą szkielet połaci dachowych. Umieszcza się je w parach, w rozstawie od 80 do 110 cm. Ich górne wierzchołki spotykają się w kalenicy dachu, natomiast dolne są oparte i przymocowane do murłaty. Krokwie mają przekrój prostokątny; a ich najpopularniejsze wymiary to: 7x14 lub 8x15 cm. Do krokwi mocuje się podkład pod pokrycie dachowe: pełne deskowanie lub folię wstępnego krycia i kontrłaty.
Belka kalenicowa - drewniany element, usztywniający górne połączenie krokwi.
Wiatrownice - deski, które przybija się ukośnie do krokwi, tuż po ich ustawieniu, by zapobiec powaleniu nieusztywnionej konstrukcji przez silny wiatr. Jeśli krokwie będą później obijane deskowaniem, wiatrownice można przed kryciem dachu zdjąć, ponieważ ich funkcję przejmie sztywne poszycie. Pozostać powinny natomiast wówczas jeśli przewidywana jest tylko folia wstępnego krycia.
Płatwie - oparte na drewnianych słupach poziome belki, ułożone równolegle do kalenicy dachu. Stanowią dodatkowe podparcie dla krokwi, częściowo odciążając murłatę.
Jętki - zwykle w postaci dwóch desek obejmujących krokwie. Zwiększają ich nośność i zapobiegając uginaniu. Jętka łącząca parę krokwi, przenosi obciążenie z jednej krokwi na drugą.
Kleszcze - są stosowane w więźbach płatwiowo-kleszczowych. Montuje się je tak, aby obustronnie obejmowały słupy nośne i krokwie, dzięki czemu cała konstrukcja dachu jest usztywniona.
Dach o konstrukcji jętkowej Dach o konstrukcji płatwiowo - kleszczowej |
Najczęściej komentowane