Strop drewniany wykonywany jest według projektów indywidualnych, z drewna sosnowego lub świerkowego o wilgotności nie przekraczającej 16%. Materiał taki musi być zaimpregnowany preparatami grzybo i owadobójczymi.
Elementy nośne stropu stanowią belki lub żebra oparte na ścianach nośnych, słupach oraz podciągach. Od góry pokrywane są poszyciem z desek lub płyt drewnopochodnych. Rozstaw i przekroje belek lub żeber są dobierane przez projektanta, który kieruje się przewidywanym obciążeniem stropu. Nadmiernemu uginaniu oraz wichrowaniu się poszczególnych elementów zapobiegają usztywniające stężenia, projektowane w razie zaistnienia takiej potrzeby.
Strop drewniany |
Wśród drewnianych konstrukcji stropowych najpopularniejsze są stropy żebrowe, żebrowo-belkowe oraz belkowe. W stropie żebrowym przekroje żeber nośnych są niewielkie (najczęściej prostokątne). Ich rozstaw nie może być większy niż 90 cm (zwykle wynosi 30 lub 60 cm).
Żebra prostokątne zastępowane są często bardziej wytrzymałymi elementami kratownicowymi. Strop żebrowo-belkowy montowany jest w miejscach, gdzie duża rozpiętość pomiędzy podporami, mogłaby spowodować nadmierne ugięcie żeber.
Strop żebrowy opiera się na prostopadłych do żeber belkach (tzw. podciągach) drewnianych lub stalowych. Dodana od spodu warstwa nośna sprawia, że strop taki ma duża grubość. W stropie belkowym żebra zastąpione są przez belki o znacznie szerszych przekrojach, które są jednak rozmieszczone w szerszym rozstawie. Belki mogą być wykonane zarówno z drewna litego jak i klejonego. Te ostatnie mają większą nośność i dlatego ich przekroje mogą być nieco mniejsze.
Najczęściej komentowane