Elementy i materiały niezbędne do wykonania stropu gęstożebrowego można nabyć bez problemu niemal w każdym składzie budowlanym średniej wielkości lub w lokalnej wytwórni betonu.
Stropy gęstożebrowe oferuje również kilku liczących się w branży producentów ceramiki budowlanej. W takim wypadku wypełnienie stanowią pustaki ceramiczne.
Przy doborze właściwej odmiany stropu należy zwrócić uwagę na rozstaw belek. Jeśli jest większy, łatwiej będzie zmieścić pomiędzy nimi np. komin. Belki nośne - prefabrykowane zbrojenie w postaci żeber zatopionych w podłużnej, betonowej lub ceramicznej stopce układa się w rozstawie określonym przez producenta na ścianach dolnej kondygnacji.
Strop Teriva |
Przestrzeń pomiędzy belkami wypełnia się pustakami (z betonu, keramzytobetonu, żwirobetonu lub ceramiki). Ułożoną konstrukcję podpiera się od dołu. Stemple powinny znajdować się w rozstawie około 1,5 m. Ważne, aby miały stabilne oparcie w podłożu.
Dolna powierzchnia stropu powinna być precyzyjnie wypoziomowana. Strop przygotowany w taki sposób zalewa się betonem odpowiedniej klasy. Najlepiej jest wynająć w tym celu pompę do betonu, która nie tylko usprawni pracę, ale pozwoli również zachować jej ciągłość.
Po zabetonowaniu stropu przez 3 tygodnie nie powinno się go nadmiernie obciążać. Dopiero po upływie tego czasu uzyskuje on bowiem pełną wytrzymałość. W przypadku, gdy rozpiętość stropu gęstożebrowego przekracza 4,2 m, wymaga on wzmocnienia żebrem rozdzielczym.
Umieszcza się je prostopadle do belek, pośrodku ich długości. Istotne jest wcześniejsze ustalenie jaki przebieg będą miały ciężkie ścianki działowe nad stropem (zwłaszcza te planowane wzdłuż belek stropowych). W miejscu ich planowanego ustawienia, należy wzmocnić konstrukcję żebrem lub poprzez zmniejszenie odległości pomiędzy belkami.
Najczęściej komentowane