Jeśli chcemy zaplanować podpiwniczenie na wysokości około 2,5 m, budynek musi zostać zagłębiony na około 1-1,3 m. Można go wprawdzie posadowić na mniejszej głębokości, ale wówczas jego bryła może stać się nieproporcjonalna.
Podpiwniczenie wystające zbyt wysoko nad poziom gruntu utrudnia również powiązanie wnętrz znajdujących się na parterze z ogrodem. Jednym ze sposobów zniwelowania tego mankamentu jest wykorzystanie ziemi pochodzącej z wykopu fundamentowego do obsypania budynku i uformowania wokół niego skarpy. Im łagodniejsze będą jej stoki, tym efekt okaże się bardziej naturalny.
Dom podpiwniczony (fot. Semmelrock) |
Warto jednak pamiętać, że zaproponowane rozwiązanie wymaga sporej ilości miejsca i nie można go wykonać na małej działce. Strome, wąskie nasypy warto odpowiednio zaaranżować i obsadzić różnorodną roślinnością. Jeśli ściany piwniczne mają pozostać nieobsypane, można wykończyć je dekoracyjną okładziną.
Wysoki cokół obłożony płytami z kamienia lub jego udanej imitacji może stać się walorem budynku. W przypadku ścian dwuwarstwowych ocieplonych od zewnątrz istnieje jeszcze jeden sposób zamaskowania piwnicznego cokołu.
Polega on na ułożeniu odpowiedniej warstwy styropianu również poniżej podłogi parteru. Dzięki takiemu „oszustwu" udaje się zamaskować podziemną kondygnację, która wystaje zbyt mocno ponad powierzchnię ziemi.