Obecnie produkowane okna drewniane są zupełnie inne, niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Zespolone pakiety szybowe sprawiają, że nie rozkręca się ich do mycia. Profile takich okien powstają z dobrze wysuszonego, pozbawionego sęków i pęcherzy żywicznych drewna krajowego: sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego lub egzotycznego: meranti lub mahoniu.
Elementy skrzydeł i ościeżnic klejone są z trzech warstw drewna litego bądź łączonego na długości za pomocą mikrowczepów. Dlatego okna się nie wypaczają, jak to było dawniej w przypadku okien z litego drewna. Warstwy drewna są sklejane tak, że usłojenie przebiega w różnych kierunkach. Dzięki temu profil jest stabilny wymiarowo, szczelny i dobrze izoluje przed hałasem.
Do wykończenia profili stosuje się powłoki (farby lub lakiery) kryjące i transparentne, przez które widać rysunek słojów drewna. Kilkuwarstwowy lakier nadaje głębszy i równy kolor, chroni materiał przed promieniami UV i czyni go odpornym na warunki atmosferyczne. Nowoczesna stolarka drewniana zapewnia bardzo dobre parametry termiczne ze współczynnikiem przenikania ciepła całego okna na poziomie nawet U = 0,6 W/(m2•K). Takie okna gwarantują poziom izolacyjności wymagany w domach energooszczędnych i pasywnych.
Okna o nietypowym kształcie są częściej wykonywane z drewna, gdyż daje ono większą sztywność konstrukcji. Takie okna mogą mieć właściwie do wolne wymiary, ograniczone jedynie przez wielkość dostępnych na rynku szyb zespolonych oraz wytrzymałość okuć. Dzięki temu możemy zdecydować się np. na łukowe drzwi balkonowe.
Okno drewniane można wielokrotnie przemalowywać, dopasowując je do aktualnej kolorystyki wnętrz i elewacji. Ponadto w przypadku drobnych uszkodzeń i zarysowań, ramę drewnianą łatwo naprawić niewielkim kosztem. Niestety takie okna wymagają też specjalnej konserwacji - przeszlifowania i ponownego pomalowania (co 6-10 lat).
Typowe profile drewniane mają głębokość (grubość) ok. 68 mm. Profile okien do domów energooszczędnych są grubsze. Przeznaczone są bowiem do szerszych, cieplejszych (najczęściej trzyszybowych) zestawów szybowych. Okna drewniane powinny mieć fabrycznie zamontowany okapnik na podszybiu i ramie, by zabezpieczyć profile przed wodą (deszczem, śniegiem).
Dzięki impregnacji ciśnieniowej, takie okna w czasie pożaru utrzymują swoją nośność aż do momentu, kiedy pękną szyby, w przeciwieństwie do okien z PVC, które się topią. Okna drewniane można przetworzyć w niemal 100%. Drewno może być wykorzystane do produkcji płyt wiórowych.
Fotografia tytułowa: Urzędowski
Najczęściej komentowane