Większość tego wyposażenia można znaleźć w firmach dostarczających okna, które przeważnie oferują duży wybór elementów uzupełniających. Wielu producentów wyspecjalizowało się jednak w tego typu „galanterii".
Parapety zewnętrzne (nazywane inaczej podokiennikami) Ich zadaniem jest osłonięcie dolnych ościeży wnęk okiennych i zabezpieczenie ich przed wilgocią.
Parapety chronią również elewację domu przed nieestetycznymi zaciekami, które powstawałyby, gdyby kurz osiadły we wnęce okiennej spływał po murze zmieszany z wodą deszczową. Dlatego też parapet powinien mieć odpowiednią głębokość - im dalej wystaje poza lico ściany, tym lepiej ją chroni.
Bogactwo oferty rynkowej sprawia, że obecnie można już dobrać parapety odpowiednie dla danego budynku (w każdym stylu i kolorystyce). Najtańsze wytwarzane są z ocynkowanej blachy stalowej, która lakierowana jest najczęściej na kolor biały, brązowy lub srebrny. Takie parapety są lekkie, dość odporne na warunki zewnętrzne i co ważne trwałe.
Podobne cechy, przy jeszcze większej trwałości, mają parapety z blachy aluminiowej o powierzchni lakierowanej proszkowo lub anodowanej. W komplecie z nimi dostępne są również wszelkie akcesoria wykończeniowe: łączniki, narożniki, kształtowniki osłaniające brzegi parapetu przy ścianie oraz elementy ułatwiające montaż.
Wybierając parapet, trzeba zwrócić uwagę na ukształtowanie kapinosa (paska blachy wzdłuż zewnętrznej krawędzi parapetu). Najlepiej jeśli jest on odgięty na zewnątrz, co dodatkowo oddala od ściany strumień spływającej wody.
Podokienniki z PVC pokryte laminatem są obecnie najpopularniejsze. Bogata gama kolorystyczna pozwala dobrać je do każdej elewacji, a tworzywo jest łatwe do utrzymania w czystości. Nie grozi im również korozja, są lekkie oraz odporne na działanie kwaśnych deszczy. Dodatkowy m atutem jest przystępna cena i łatwość montażu (bez trudu można to zrobić samodzielnie).
![]() |
Trwały, odporny na uszkodzenia parapet z pyłu marmurowego spojonego z żywicą fot. Helopal) |
Najdroższe, ale jednocześnie bardzo trwałe oraz estetyczne są parapety wykonane z kształtek ceramicznych. Produkuje się je w wielu rozmiarach i formach. Dlatego też bez żadnych problemów można dopasować kształtki do grubości ściany.
Materiał, z którego są wykonane - klinkier lub ceramika szkliwiona (rzadziej) - jest mrozoodporny i nienasiąkliwy. Kształtki ceramiczne dostępne są w kilkunastu odcieniach charakterystycznych dla wyrobów ceramicznych (piaskowy, odcienie czerwieni i brązu).
Parapety wewnętrzne stanowią przede wszystkim dekorację wnętrza, ale równie istotna jest również ich funkcja ochronna. Dolna płaszczyzna ościeży okiennej wymaga bowiem osłony także wewnątrz budynku. Jest ona narażona między innymi na osiadanie kurzu, szczególnie jeśli pod oknem znajduje się grzejnik. Regularne czyszczenie nieosłoniętej ościeży szybko uszkadza powłokę malarską.
Inwestorzy, którzy ze względów designerskich zdecydowali się z parapetów zrezygnować, wiedzą o tym doskonale. Z uwagi na to, że parapety wewnętrzne są ważnym elementem wystroju pomieszczeń, wybór dostępnych materiałów, kształtów i kolorów jest naprawdę bardzo bogaty.
Znaleźć można m. in. dużo wyrobów z PVC (twardej odmiany). Parapety takie są dość tanie, bardzo lekkie oraz całkowicie wodoodporne. Rdzeń stanowi tworzywo, które na zewnątrz jest oklejone folią dekoracyjną lub laminowane.
Dzięki temu parapet może imitować niemal dowolny materiał, np. drewno lub kamień naturalny. Należy jednak pamiętać, że PVC jest wrażliwe na wysokie temperatury i dlatego przy montażu trzeba zachować odległość min. 20 cm od grzejnika.
Podobną gamę wzorów znaleźć można wśród niedrogich parapetów z płyt drewnopochodnych (tzw. postformingu) oklejonych laminatem. Parapety takie wymagają jednak dobrej ochrony przed wilgocią i dlatego laminat powinien zabezpieczać wszystkie powierzchnie parapetu (nawet te niewidoczne). Materiały drewnopochodne są znacznie lżejsze od litego drewna, ale producenci dzięki umiejętnemu wykończeniu potrafią nadać wyrobom wykonanym z postformingu solidny drewniany wygląd.
Dostępne są też oczywiście parapety z drewna (droższe i cięższe). Ich wielką zaletą jest jednak to, że w razie uszkodzenia można je bez trudu odnowić. Warstwowe klejenie drewna sprawia, że nie jest ono wrażliwe na wilgoć. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią ponadto powłoki lakiernicze. Odcień drewna można zmienić, przed polakierowaniem pokrywając parapet wybraną bejcą. Zdecydowanie trudniej jest utrzymać w czystości drewniany parapet, którego powierzchnię jedynie nawoskowano. Takie wykończenie nadaje mu jednak specyficzny, tradycyjny urok.
Od pewnego czasu rośnie popularność parapetów akrylowych. Są one bardzo praktyczne, trwałe i odporne na działanie chemii domowej. Można je w dowolny sposób formować, ponieważ wytwarzane są z masy składającej się z kruszywa, pigmentów oraz żywicy akrylowej.
Stwarza to duże możliwości aranżacyjne. Parapet można chociażby połączyć z innymi elementami wystroju wnętrza wykonanymi z tego samego materiału (np. z blatem kuchennym). Wybór jest naprawdę bogaty - kilkadziesiąt kolorów oraz różnych stopni połysku. Parapet akrylowy jest ponadto bardzo twardy i niełatwo go zarysować. Ewentualnych drobnych uszkodzeń łatwo jest się natomiast pozbyć, wystarczy tylko przeszlifować powierzchnię.
Parapety z kamienia naturalnego mają bardzo wielu zwolenników. Popularne są zarówno te z granitów i marmurów krajowego pochodzenia, jak i z materiałów pochodzących z: Grecji, Włoch, Indii i Skandynawii. Parapety wytwarza się wycinając z litych płyt kamiennych pożądany kształt. Następnym etapem jest obróbka szlifierska.
Parapety z kamienia naturalnego są najcięższe i najdroższe, ale za to bardzo trwałe. Ich wielką zaletą jest niepowtarzalność deseni oraz kolorów. Dlatego też próbka oglądana w sklepie może znacząco różnić się od wyglądu produktu dostarczonego przez producenta. Nasiąkliwość kamienia ogranicza zaimpregnowanie jego powierzchni specjalnym preparatem.
Praktyczne i nienasiąkliwe są parapety z konglomeratu lub aglomarmuru. Odlewa się je w formach z mieszanki sproszkowanego marmuru lub kruszywa marmurowego z żywicą epoksydową. Dzięki temu dość skutecznie imitują one kamień naturalny, a są od niego tańsze. Powierzchnia takich parapetów może być matowa lub błyszcząca, a dodatkowa powłoka z żywicy zwiększa ich odporność na domowe środki chemiczne.
(fotografia tytułowa: Parapety)
Najczęściej komentowane