To również wymarzona lokalizacja dla pracowni, warsztatu majsterkowicza czy kolekcji zapalonego zbieracza.W piwnicy można także zorganizować przestrzeń rekreacyjną (siłownia, sauna z łazienką, stół do ping-ponga, bilard, a nawet basen). Wielu inwestorów pod ziemią widziałoby również garaż.
Wszystkie te pomysły warto zrealizować jeśli dom ma stanąć na niewielkiej działce, która zmusza do rozbudowy budynku w pionie. Należy jednak pamiętać, że piwnica to kondygnacja dosyć kosztowna; może podnieść sumę wydatków nawet o 30%. Dlatego też jeśli pozwala na to wielkość działki, warto funkcje gospodarcze i rekreacyjne pomieścić w wolnostojących zabudowaniach (inwestycje tego rodzaju można przeprowadzić w kilku etapach, co jest dodatkową zaletą).
Wbrew pozorom użytkowanie także może okazać się mniej kłopotliwe. Zimą znacznie łatwiej jest wjechać do garażu przydomowego niż do podziemnego o stromym wjeździe.
Wynoszenie z piwnicy rowerów czy ciężkiej kosiarki także nie należy przecież do przyjemności. Planując dom podpiwniczony, trzeba sprawdzić jaki jest poziom wód gruntowych na działce.
Jeśli jest wysoki lub podlega okresowym wahaniom budowa będzie trudniejsza. Konieczność odpompowywania wody pojawi się już w trakcie prac ziemnych i... oby na tym się skończyło. Niestety, nawet najkosztowniejsza hydroizolacja nie zagwarantuje, iż w przyszłości nie pojawią się przecieki.
(Fotografia tytułowa: Hydropool)
Najczęściej komentowane