Posadowienie jest wówczas bardzo płytkie, co ogranicza zakres prac ziemnych. Dla domu posadowionego na płycie, zamiast na tradycyjnym fundamencie, mniej groźne są ruchy gruntu lub jego nierównomierne osiadanie. Płyta pozwala też na posadowienie domu na podłożu o słabej nośności.
Często jest więc najlepszym rozwiązaniem w niesprzyjających warunkach. Odpowiednio ocieplona płyta fundamentowa jest zarazem gotową podłogą na gruncie.
Płytę fundamentową można wykorzystać także do zrobienia ogrzewania podłogowego - płyta o dużej masie, oddzielona od gruntu grubą warstwą izolacji jest świetnym akumulatorem ciepła.
Płyta fundamentowa musi być indywidualnie zaprojektowana, z uwzględnieniem nośności gruntu, a także układu ścian wewnętrznych i innych elementów budynku (słupy, kominy), które będą się na niej opierać, gdyż w miejscu ich oparcia konieczne jest dodatkowe zbrojenie.
Jako rozwiązanie mniej znane w budownictwie jednorodzinnym, fundament płytowy wymaga wyższych kwalifikacji od ekipy budowlanej i trudno znaleźć obeznanych z nią wykonawców.
Najczęściej komentowane