Drewniane. Profile wykonuje się z drewna (najczęściej sosny lub świerku) klejonego warstwowo, dobrze wysuszonego, pozbawionego sęków i pęcherzy żywicznych. Warstwy drewna są sklejane tak, że usłojenie przebiega w różnych kierunkach. Dzięki temu profil jest stabilny wymiarowo, nie wypacza się, jest szczelny i dobrze izoluje przed hałasem. Przed grzybami i wodą chroni drewno impregnacja ciśnieniowa.
Drewniane ramy okienne wykańczane są farbami lub lakierami akrylowymi. Stosuje się powłoki kryjące i transparentne, przez które widać rysunek słojów drewna. Kilkuwarstwowy lakier nadaje głębszy i równy kolor, chroni materiał przed promieniami UV i czyni go odpornym na warunki atmosferyczne. Okna drewniane mogą mieć dowolny kształt. Zarysowania i uszkodzenia łatwo naprawić; a odpowiednio pielęgnowane okna mogą służyć kilkadziesiąt lat. Niestety, mają też wady. Wymagają okresowej konserwacji, co kilka lat należy je zeszlifować i pomalować. Najczęściej też są nieco droższe od okien z PVC o porównywalnych parametrach.
Z PVC. Obecnie są najbardziej popularne, ponieważ przy umiarkowanej cenie, oferują bardzo dobre parametry techniczne. Wszystkie profile (o liczbie komór od 3 do 8) muszą być wzmacniane kształtownikami stalowymi, aluminiowymi lub z włókna szklanego. Ramy z PVC najczęściej są białe lub brązowe, ale na zamówienie dostępne są w wielu kolorach lub dwukolorowe (np. z zewnątrz brązowe, wewnątrz białe). Są odporne na grzyby, pleśnie i korozję.
Oferowane są również ramy z włókien szklanych i z aluminium, ale, głównie ze względu na wysoką cenę, są rzadko stosowane w domach jednorodzinnych.
fot. Royal Europa
Najczęściej komentowane