Natomiast niektóre z nich wymagają podczas montażu szczególnej uwagi oraz profesjonalizmu. Część zachowuje bowiem swoje właściwości fizyczne (a więc i termoizolacyjne) jedynie w ściśle określonych warunkach zewnętrznych. Są też takie materiały, które nie pozostają całkiem obojętne dla otoczenia. Należy je stosować i użytkować w specjalny sposób oraz zachować szczególną ostrożność. Warto wziąć zatem pod rozwagę kilka zamieszczonych poniżej wskazówek.
Wełna mineralna nie znosi wilgoci! W trakcie prac trzeba unikać jakiegokolwiek jej zamoczenia (chociażby zaprawą, co może się zdarzyć na przykład przy niechlujnym jednoetapowym murowaniu ściany trójwarstwowej). Należy również chronić ten materiał przed wodą deszczową, a więc tuż po ułożeniu osłonić folią hydroizolacyjną.
Obróbka wełny jest ponadto bardziej uciążliwa niż np. styropianu, ponieważ materiał ten kruszy się i mocno pyli w czasie cięcia. Jego drobinki nie są wprawdzie toksyczne, ale mogą stać się przyczyną silnego podrażnienia górnych dróg oddechowych, skóry oraz śluzówek oczu. Do pracy należy zawsze zakładać rękawice, maskę oraz okulary ochronne.
Natomiast po jej zakończeniu trzeba obmyć całe ciało. Izolacji, którą układa się na etapie wykańczania wewnątrz (np. na skosach poddasza) nie trzeba zabezpieczać przed wodą. Warto ją natomiast szybko osłonić, aby zapobiec pyleniu wełny. Pomieszczenie, w którym wykonywane były prace należy dokładnie odkurzyć.
Wykonując termoizolację ze styropianu (polistyrenu ekspandowanego) należy pamiętać, aby chronić ten materiał przed kontaktem z preparatami rozpuszczalnikowymi. Nie należy go również układać w sąsiedztwie papy oraz innych materiałów bitumicznych np. dachówek, gontów (niszczą one strukturę wewnętrzną płyt z polistyrenu). Z całą pewnością, nie jest dobrym pomysłem przechowywanie styropianu w garażu. Benzyna (a nawet jej opary) rozpuszczają bowiem ten delikatny materiał.
Z uwagi na ograniczoną odporność ogniową polistyrenu, nie można wykonywać z niego izolacji ewakuacyjnych dróg pożarowych, ani też sufitów. Wprawdzie styropian pozbawiony kontaktu z ogniem, gaśnie w sposób samoistny, ale dym który wydziela, jest bardzo silnie toksyczny. Izolację wykonaną z polistyrenu należy dobrze zabezpieczyć przed gryzoniami i ptakami.
Jeżeli pozostanie nieosłonięta może zostać zniszczona. Płyty z polistyrenu ekspandowanego (styropian) i polistyrenu ekstrudowanego należy również chronić przed silnym nagrzaniem (powyżej 80°C) oraz promieniowaniem UV. Brak zabezpieczenia spowoduje zżółknięcie materiału oraz znacząco zmniejszy jego wytrzymałość (stanie sie on bardzo kruchy).
Przed silnym nasłonecznieniem trzeba również chronić piankę poliuretanową, która w wysokiej temperaturze wykazuje podobne słabości, jak polistyren. Innym, mniej znanym materiałem termoizolacyjnym jest pianka krylaminowa. Ponieważ należy ona do grupy tworzyw mocznikowych, przepisy normy budowlanej ograniczają możliwości jej zastosowania do miejsc oddzielonych od pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Miejscem takim jest na przykład szczelina w ścianie trójwarstwowej (warstwę ocieplenia oddziela od wnętrza domu murowana ściana konstrukcyjna).
Wybierając dowolny materiał termoizolacyjny, należy koniecznie sprawdzić dokumenty potwierdzające możliwość jego użycia do celów budowlanych. Należą do nich: certyfikat, potwierdzenie lub deklaracja zgodności z normą budowlaną, znak bezpieczeństwa B. Warto również poznać warunki gwarancji i długość trwania okresu gwarancyjnego. Nie od rzeczy będzie również zapoznanie się ze wskazówkami producenta dotyczącymi zasad obchodzenia się z danym materiałem.
(Fotografia tytułowa: Henkel)