Do najczęściej używanych materiałów należą: beton komórkowy, ceramika zwykła i poryzowana (tzw. ciepła), silikaty (bloczki wapienno-piaskowe), keramzytobeton oraz materiały hybrydowe. Wszystkie one są obecnie łatwo dostępne i dobrze znane wykonawcom.
Odpowiednio użyte, bez kłopotu zapewnią wznoszonym ścianom parametry zgodne z normą budowlaną. Ściana zewnętrzna ma złożone zadania. Ten element konstrukcji budynku musi mieć przede wszystkim odpowiednią wytrzymałość. Jest to jednak również podstawowa bariera dla ciepła (zimą uciekającego z budynku, latem - przenikającego do jego wnętrza) oraz hałasów pochodzących z otoczenia.
Pewne materiały mają też niezwykle przydatną zdolność regulowania mikroklimatu w budynku. Jest to możliwe dzięki absorbowaniu przez nie nadmiaru wilgoci w swych wnętrzach (i oddawaniu jej, gdy w pomieszczeniach staje się zbyt sucho). Materiały różnią się także między sobą akumulacyjnością cieplną. W uproszczeniu jest to różna zdolność przechowywania ciepła pozyskanego z otoczenia.
Bogactwo oferty sprawia, że nad wyborem trzeba się zastanowić naprawdę poważnie. Kierując się wyłącznie ceną, można oczywiście nieco zaoszczędzić, ale... ostatecznie najtańsza ściana trójwarstwowa wykończona klinkierem będzie kosztowała więcej więcej,niż najdroższy nawet mur jednowarstwowy. Trzeba jednak pamiętać, że całość wydatków poniesionych na materiały ścienne nie powinna przekroczyć kilkunastu procent kosztów budowy.
Natomiast oszczędności poczynione w czasie wznoszenia ścian, prawie zawsze owocują zwiększonymi kosztami eksploatacji budynku. Zyski mogą się zatem okazać iluzoryczne, natomiast późniejsze poprawienie komfortu życia w domu z całą pewnością będzie trudne i kosztowne.
(Fotografia tytułowa: Techbud)
Najczęściej komentowane